Cerc Catehetic la Parohia Sfântul Ierarh Nifon din Protopopiatul Călăraşi

Cercul catehetic al lunii iunie din Protopopiatul Călăraşi, a fost organizatde Parohia Sfântul Ierarh Nifon, luni, 19 iunie 2017.

La această întâlnire auparticipat copii din parohie cu vârste între 9 şi 15 ani dar şi preacucerniculpărinte Ilie Ramon-Eugen, protopop al Protopopiatului Călăraşi, preacucerniculpărinte Dinu Vasile Viorel secretar al Protopopiatului Călăraşi, preacucerniciipărinţi Dincă Ioan şi Achim VergilMarian de la Parohia Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel, preacucernicul părinte TudorachePaul de la Parohia Sfânta Parascheva, preacucernicii părinţi Mincu Adrian şiDumitru Nicuşor de la Parohia Mircea Vodă, preacucernicul părinte Tilică IonuţCătălin de la Parohia Sfântul Mucenic Dasie, preacucernicii părinţi BadeaAlexandru Alin şi Grigoriu Gheorghe Adrian de la Parohia Naşterea Sfântului Ioan, preacucernicii părinţi Avram Costin şi Nemţanu Ionuţ de la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia şi preacucerniciipărinţi Anăstase Paul Marian şi Malciu Bogdan de la Parohia Sfântul IerarhNifon care au şi organizat ora de cateheză.

Tema a fost: „Sfânta Liturghie –Icoana mântuirii noastre”.

Cercul catehetic a fost precedat de Sfânta Liturghie,răspunsurile la strană fiind date de copiii prezenţi, după care, preacucerniculpărinte Malciu Bogdan a vorbit pe înţelesul celor mici despre Sfânta Liturghie -slujba desăvârşită care încoronează întregul act cultic al bisericii subliniindimportanţa icoanelor la Sfânta Liturghie, loc în care cerul se uneşte cupământul, iar copiii au prezentat vieţile unor sfinţi pomeniţi în slujbele bisericii, după care s-arostit o rugăciune pentru ajutorarea celor aflaţi în examene la EvaluareaNaţională.

În încheiere, la invitaţia preacucerniculuipărinte paroh toţi cei prezenţi au participat la o agapă frăţească la Centrusocial al parohiei.

A consemnat preot Nemţanu Ionuţ.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...