Slujbă arhierească la parohia „Sfântul Ierarh Nifon” din municipiul Călăraşi
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03753.jpg)
Duminică, 8 februarie 2015, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească la parohia „Sfântul Ierarh Nifon” din municipiul Călăraşi.
Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au slujit preacuviosul părinte arhimandrit Rafail, Vicar Eparhial, preacucernicii părinți consilieri: Manuel Rusu, Daniel Florin Enașcu, Florin Ionescu și Nicușor Silviu Dascălu, preoţi şi diaconi.
În cuvântul de învăţătură adresat numeroşilor credincioşi prezenţi, Preasfinţia Sa a vorbit despre parabola Fiului Risipitor, despre dragostea de părinte pe care Dumnezeu o are pentru cununa creației Sale, omul, despre necesitatea „venirii întru sine” prin căință și întoarcere la Tatăl.
Chiriarhul a acordat rangul de iconom stavrofor, cu dreptul de purta „Crucea Sloboziei”, preotului paroh Paul Marian Anastase de la parohia „Sfântul Ierarh Nifon” din municipiul Călăraşi, Protopopiatul Călărași și a oferit diplome de binefăcător membrilor Consiliului Municipiului Călărași pentru contribuția la ridicarea Centrului Social al Parohiei.
După Sfânta Liturghie a binecuvântat toți credincioșii prezenți și a dăruit copiilor câte o cruciuliță și o iconiță, ca amintire a acestui popas liturgic.
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03758.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03763.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03766.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03772.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03776.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03778.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03784.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03798.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03800.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03828.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03833.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03835.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03845.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03854.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03861.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03864.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03870.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03877.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03881.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/02/DSC03884.jpg)